Španělsko

Španělsko

Španělsko - praktické rady a informace


vlajka Španělska
Andalusie (klikněte pro větší náhled)
 

Geografické údaje

Poloha: západní Evropa
Oficiální název: Španělské království
Hlavní město: Madrid - 5 180 000 obyvatel
Jazyky: španělština (73%), katalánština (18%), galicijština (8%)
Náboženství: katolíci (96%)
 

Měna, kurzy

Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů
Aktuální kurz: € 1 = 28,34 Kč

Nejméně výhodná bývá výměna v hotelové recepci.
Banky mají otevřeno zpravidla od pondělí do pátku 9:00 – 14:00. Při výměně peněz není třeba předložit pas. Nápis „Sin comisión“ nebo „no comisión“ znamená „bez poplatku“, ale nejdříve si ověřte, zda není kompenzován horším kursem.
Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu pro 8/15 dnů je 100-150 €.
Běžné výdaje se hradí v hotovosti. Kreditní karty VISA, Eurocard/Mastercard, American Express a Diners Club jsou široce akceptovány a lze jimi platit také v hotelích a půjčovnách aut.
Cestovní šeky na hotovost nemění směnárny, ale pouze banky.
Bankomaty jsou běžné.

 

Teplota vody

Malaga 15 °C, Alicante 14 °C, Valencie 13 °C, Barcelona 13 °C, Mallorca 14 °C
 

Ceny

V obchodě

pivo (05l/0,3l) = € 0,95 – 3,00 podle značky
víno (stolní) =  € od 1 – 2
sangría (1 l ) = € od 2,50
limonáda = € 0,80
balená voda (1 l) = € 0,30
balená voda (barel 5 l ) = € 1-2
coca cola 2 l = € 2,00
mléko (l l) = € 0,80
chléb (bochník) = € 1 - 2
máslo = € 1,00
sýr (běžný druh) = € 2,5
tvrdý salám = € 2,5
bageta = € 0,5 - 1
pomeranče 1 kg = € 1
meruňky  1 kg = € 3
jahody 1 kg = € 4,5
zelenina (1 kg, podle druhu) = od € 1,00
známka na pohled do zemí EU = € 0,57 (na poště; ve stánku nebo na recepci hotelu se může lišit)
pohlednice (podle druhu) = € 0,5 – 1 (podle druhu)

 

Clo, dovoz, vývoz

Od cla jsou osvobozena tato množství: tabákové výrobky (200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku na kouření, nebo povolené množství kombinace těchto výrobků); alkoholické nápoje (1 l destilátu nebo lihovin, 2 litry vína); parfémy (50 g voňavky nebo 0,25 l toaletní vody); léky (v množství a druhu odpovídajím osobní potřebě).
Ze Španělska se povoluje vývoz do 5 l vína, 1,5 l lihoviny, 300 g cigaret nebo 75 doutníků, 1 kg kávy a 75 g parfému na dospělou osobu. Při zpáteční cestě je možné dovézt do ČR bezcelně předměty v celkové hodnotě do 6.000 Kč na dospělou osobu (dítě do 15 let 3.000 Kč).
Je zakázáno vyvážet i dovážet zboží, které podléhá zvláštním předpisům (cizokrajné rostliny, zvířata, zbraně, starožitnosti). Španělsko podepsalo CITES, což je mezinárodní dohoda o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin, která se celosvětově týká více jak 800 druhů. Patří sem mj. například korály, mušle, kaktusy, orchideje a želvy. Těmto „suvenýrům“ se vyhněte: v případě porušení zákona hrozí trestní stíhání.
 

Časový posun

Středoevropský čas, celoročně shodný s ČR.
 

Elektřina (proud, používaní redukcí)

Shodně s ČR - 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou dvouotvorové, bez kolíku. Někdy nejsou otvory kulaté a je třeba adaptér se dvěma plochými hroty. Většinou ho lze zakoupit na místě nebo zapůjčit v recepci.
 

Fotografování a filmování

Ve Španělsku je zakázáno fotografování veškerých vojenských objektů, námořních přístavů a vojenského a vládního personálu. Častý je zákaz fotografování v kostelích a muzejích. Vždy respektujte nápisy „Prohibido sacar foto“ a srozumitelné piktogramy s přeškrtnutým fotoaparátem či videokamerou. V Barceloně v podmořském akváriu se smí fotografovat jen bez blesku, taktéž ve Figueras v Muzeu Salvadora Dalího.
 

Internet

Internetové kavárny jsou běžné. Přístup na internet nabízí také řada hotelů vyšší kategorie: buď přímo v lobby, v „internetovém koutku“ nebo v tzv. business centru. Některé hotely poskytují tuto službu svým hostům zdarma, v jiných jsou naopak ceny vyšší, než v běžné internetové kavárně. Některé luxusní hotely umožňují připojení na internet on-line přímo z hotelového pokoje. Je třeba se informovat na recepci konkrétního hotelu. Ceny jsou obdobné, jako v ČR.
 

Jazyky, dohovoření

Běžně se používá španělština. V hotelích se domluvíte také anglicky a německy.
 

Kriminalita

Turistické oblasti ve Španělsku jsou standardními evropskými regiony i po bezpečnostní stránce. Pozor na kapesní zloděje je třeba dávat v místech s větší koncentrací lidí (tržiště, letiště, supermarkety, diskotéky...) a při různých fiestách. Zásadně s sebou nenoste větší finanční částky nebo dokonce veškerou hotovost. Cenné předměty, šperky, peníze, letenky a podobně patří do hotelového sejfu. Kopii pasu (a jednu pasovou fotografii) uložte odděleně od originálu nebo ji můžete nosit u sebe. Usnadní to vyřízení náhradních dokladů v případě jejich ztráty či odcizení.
Hotel neručí za věci ponechané volně v hotelovém pokoji. Pokud si kamery a fotoaparáty  neberete s sebou ven, patří také do trezoru. Na vycházce i na pláži nenechte své věci bez dozoru. Pokud si půjčíte auto, nikdy v něm nenechávejte cenné věci a parkujte na bezpečných (hlídaných) parkovištích.
Nedejte se vtáhnout do hraní hazardnich her. Ignorujte dívky, nabízející vám květiny, hádání z ruky a podobné služby. Nenakupujte zboží pochybného původu či kvality od „plážových“ prodavačů.
 
 

Kuchyně - jídlo a nápoje

Hotely nabízejí klientům „švédské stoly“, na nichž najdete většinou důvěrně známá jídla mezinárodní kuchyně. Pro španělskou kuchyni je typické používání olivového oleje, česneku a bylinek. Dále záleží na konkrétní oblasti, protože Španělsko je země obrovská a velmi rozmanitá: zde u moře převládají šunka, olivy, studené polévky ze zeleniny, různé omelety, rýže, a samozřejmě „mořské plody“ a ryby.

Nejoblíbenějším nápojem je víno (červené „ tinto“, bílé „blanco“). Stolní víno („vino de table“,“ vino de mesa“), značkové víno D.O. (udání místa původu). Region Penedés v Katalánsku je proslulý bílým vínem a také šumivým vínem „cava“, obdobou šampaňského.
Dále je v nabídce voda (agua sin gas), perlivá voda (agua con gas), minerálka (agua mineral), džus (zumo), pivo (cerveza), espresso (café solo) nebo káva s mlékem (café con leche). Sangría je směs červeného vína, kapky tvrdého alkoholu (brandy), pomerančového džusu a minerálky, případně s kousky ovoce (pomeranč, meloun, jahody...),  a to v nejrůznějším poměru. Podává se s ledem a pije brčkem. Desertní víno (sherry), koňak (brandy). Granizado je chlazená ovocná šťáva, kterou obvykle nabízejí prodavači zmrzliny.
 

Místní doprava a taxi

Veřejná autobusová doprava je celkem spolehlivá a zahrnuje jak dálkové linky, tak místní zajímavé turistické cíle. Aktuální jízdní řády lze získat v konkrétní lokalitě v turistické informační kanceláři, přehled místních linek také na autobusovém či vlakovém nádraží. Cílová stanice je napsána na čelní straně autobusu a jízdenky lze zakoupit na autobusovém nádraží nebo u řidiče.
Státní dráhy se nazývají RENFE, jsou rychlé a spolehlivé. Vyhledávanou specialitou železnice v Andalusii je luxusní turistický spoj Al Andalus Expreso, který vyjíždí každý týden ze Sevilly a během pěti dnů zaveze cestující do Córdoby, Granady a Jerezu. V ceně jízdenky jsou i prohlídky měst, stravování, účast na konkrétních folklorních akcích a noclehy ve vlaku.
Taxíky jsou označeny písmeny SP (Servicio publico) na předním i zadním nárazníku. Volné taxi má rozsvíceno zelené světlo a nápis „libre“ (volný). Ceny jsou dány tarifem vyznačeným na tachometru. Doporučujeme ujistit se o ceně cesty předem (včetně případného poplatku za velká zavazadla).
Funguje pravidelné lodní spojení mezi španělskou pevninou a severním pobřežím Afriky: z přístavu Malaga vyplouvají lodě do Melilly, z Algecirasu do Ceuty a Tangeru. Z Cádizu odplouvají lodě na Kanárské ostrovy.
 

Nákupy a suvenýry

Otevírací doba běžných obchodů je 9.00 - 14.00 a 17.00 - 20.00. Mezi 14.00 – 17.00  se drží siesta (je tedy zavřeno). V sobotu otevřeno 9.00 – 13.00, v neděli zavřeno. Supermarkety otevřeny většinou 9.00 – 21.00. Vyloženě turistické obchůdky se suvenýry také, na promenádách i déle, a některé lákají turisty i v neděli. Slevy jsou označeny „oferta“ (nabídka) nebo „rebajas“ (slevy, výprodej).
V některých letoviscích se konají pravidelné trhy s nabídkou ovoce, zeleniny a  v místě typických výrobků či produktů. Na místo a čas se ptejte delegáta nebo v recepci hotelu. Na tržištích se smlouvá.
Typickými suvenýry z Costa Brava jsou stříbrné šperky, věci z kůže (kabelky, boty, pásky, peněženky, kufříky, bundy, rukavice...), keramika (která je z každého regionu Španělska jiná), výšivky a tradiční krajky. V krásném dárkovém balení se prodávají sladkosti na bázi marcipánu a tureckého medu. Nezapomeňte španělské brandy (např. Cardenal Mendoza, Lepanto, Carlos III....), láhev vína (zn. La Rioja, Los Molinos....), pěkně tvarovanou láhev sangrie a panenský olivový olej (aceite de virgen). Hodně drobných suvenýrů je s motivem Antoni Gaudího a Salvadora Dalího, na něž je Katalánsko právem pyšné.
 

Oblečení, zavazadla

Optimální je lehké sportovní oblečení. Na večeři do hotelové restaurace není vhodné (a často ani dovoleno) chodit v šortkách, tílkách, šatech jen na ramínka a podobně. Přibalte proto letní „společenský“ oděv, například muži košili a ženy pohodlné nemačkavé šaty. Vpodvečer se může hodit lehký svetr. Prohlídka kostela je možná jen ve slušném oblečení (míněno  delší kalhoty či sukni a košili či halenku s rukávy). Boty si vezměte vzdušné a pohodlné, vhodné i na vycházky. Nejlepší jsou dvoje – na den (myšleno na výlet) a na večer. Sandály na pláž si můžete koupit až na místě, nabídka na promenádě bývá neodolatelná. Nezapomeňte pokrývku hlavy a sluneční brýle.
Zavazadla si vyberte pevná, lehká a praktická. Odbavované zavazadlo (kufr nebo kabela) do 20 kg váhy, příruční zavazadlo (většinou batůžek na záda nebo kabela přes rameno) do 5 kg váhy. Tyto informace jsou detailně rozvedeny v tzv „pokynech pro klienty“, které dostanete před vlastní cestou. Zavazadla podaná k letecké přepravě musí být uzamčena a opatřena vaší jmenovkou a adresou, příruční zavazadla do letadla nesmí obsahovat potenciálně nebezpečné předměty, vyloučené z přepravy. Rozvažte obsah svých zavazadel: jedete si užívat, nestěhujete se. Navíc jste v civilizaci – i kdybyste něco postrádali, vše se tu dá koupit.
 

Opalování

Používejte opalovací mléka a krémy s dostatečně vysokým faktorem odpovídajícím citlivosti vaší pleti.  Neopalujte se v pravé poledne, stálý svěží vítr u moře zdánlivě skutečnou teplotu vzduchu snižuje a vede k podcenění vlivu záření. Ve stínu a při plavání se opálíte také. Pokud se přesto spálíte, použijte pantenol gel nebo zkuste obyčejný bílý jogurt. Před sluněním nepoužívejte deodoranty a voňavky, mohly by se vám na pleti udělat nepříjemné skvrny. Pijte i když nemáte žízeň.
 

Pláže a koupání

Pláže v letoviscích jsou doprovázeny promenádami nebo částečně zastavěny hotely, na hlavních plážích jsou sprchy i toalety (aseos, sanitarios, baňos). Pro případ úrazu zde bývá stanice první pomoci Cruz Roja nebo Centro Médico. Pro milovníky soukromí a romantiky je však právě na Costa Brava řada menších pláží, přístupných pouze pěšky nebo dokonce jen lodičkou.
Za pronájem lehátek a slunečníků se platí. Lze zakoupit další služby (windsurfing, potápění, vodní lyže) dle konkrétní nabídky v místě. Plavčíci (hlídací služba) jsou jen na některých plážích. Vyvěšený červený praporek  znamená zákaz koupání.
Koupání  a opalování „nahoře bez“ se běžně toleruje, pro nudisty je ale vyhrazeno pouze několik označených pláží.
 

Pošta

Pošty zajišťují přijímání a odesílání poštovních zásilek, ale nelze z nich telefonovat. Většinou jsou otevřeny ve všední dny 8:30 (9:00) – 14:30, v sobotu pouze dopoledne 9:30 – 13:00. Známky (sellos) se kupují na poště, ve stáncích (estancos), v některých turistických obchůdcích s pohlednicemi nebo na hotelové recepci.
Do ČR jde pošta přibližně týden. Pohledy i dopisy lze odeslat z hotelové recepce, z pošty nebo je hodit do poštovní schránky, které jsou žluté, případně opatřené pruhem v barvách španělské vlajky (červený, žlutý, červený). Pro zásilky do ciziny jsou označeny nápisem „extranjero“ (extranger).
 

Rent a car, dopravní předpisy a řidičské průkazy

Půjčovny automobilů jsou označeny „Rent-a car“. Největší společnosti jsou Avis, Hertz a Europcar. Na konkrétní cenu je třeba se informovat v místě. Ceny se liší podle sezóny, nabídky a poptávky, značky vozu, kvality vozu a jeho vybavení (například automatická převodovka). Záleží také na rozsahu poskytnutého servisu a délce pronájmu (od několika hodin po více dnů). Doporučujeme pronajmout auto prostřednictvím hotelové recepce nebo delegáta Čedoku.
Pronájemce automobilu musí být starší 21 let, pronájemce motorky starší 23 let. Musíte vlastnit řidičský průkaz minimálně 12 měsíců, dále je třeba předložit pas a kreditní kartu. Uznává se řidičský průkaz platný v ČR, mezinárodní řidičský průkaz se nevyžaduje. Platba kreditní kartou nebo v hotovosti je většinou vyžadována předem. Zkontrolujte si technický stav vozu a podmínky smlouvy (pojištění, zda je benzín v ceně, limit ujetých kilometrů apod.).
Dopravní předpisy jsou shodné jako v ČR, pokuty za jejich porušení se platí na místě a jsou vysoké (alkohol v krvi, jízda na červenou, nedání přednosti... 300 - 600 €), porušení zákazu parkování 90 €. Pokuty jsou též za nezapnuté bezpečnostní pásy. Červené výstražné trojúhelníky musí být ve výbavě dva. Ve městech jsou modrou čárou vyznačené parkovací zóny s parkovacími automaty. Žlutá čára označuje zákaz parkování a parkovat se nesmí ani do 5 metrů od křižovatky a proti směru jízdy. Odtažení vozidla je běžné. Důležité nápisy jsou „curva peligrosa“ (nebezpečná zatáčka), „despacio“ (zpomalit), „peligro“  (nebezpečí), „alto“ (stůj), „desviación“ (objížďka), „estacionamiento prohibido“ (zákaz parkování).
Ve Španělsku platí absolutní zákaz telefonování při řízení vozidla. Přistižený řidič platí na místě pokutu nad 500 €, v případě nehody související s telefonováním přijde o řidičský průkaz. V případě nehody volejte dopravní policii (Guardia civil), ve městě městskou policii (Guardia municipal).
Na dálnici (autopista) se platí poplatek (peaje) podle počtu ujetých kilometrů.
 

Restaurace, ceny, doporučení

Bohaté bufetové stoly v hotelových restauracích nabízejí většinou jídla spíše mezinárodní. Mimo hotel se samozřejmě setkáte také s restauracemi specializovanými na jídla španělské, německé, ale též italské či thajské kuchyně.
Kromě restaurací se lze přes den občerstvit v nesčetných kavárnách (cafetería), tavernách a barech (bar, „bodegas“), které kromě sklenky vína či piva nabízejí i „tapas“ (obdobu našich jednohubek), obložené bagety (bocadillo) nebo jednodušší jídlo na jednom talíři (plato combinado), které je levnější než v klasické restauraci. Víno a tvrdý alkohol se podává od rána a v kavárnách se zahrádkami můžete prosedět s nadsázkou celý den.
Pro vyznavače tzv. Fast Food je zde nabídka řetězců Mc Donald, Mc Chicken nebo Pollo Frito.
Okolo poledne nabízejí restaurace „menú del día“ a večer „menú del noche“ (denní nabídku), nebo výběr z jídelního lístku („a la carta“), což je dražší a na jídlo se čeká. Tradiční doba oběda je mezi 14:00 – 16:00, večeře kolem 21:00. Jídlo mívá tři chody, předkrm (primero plato), hlavní chod (segundo plato) a moučník (postre). Předkrm bývá polévka (sopa) nebo salát (ensalada), hlavní jídlo maso (carne), ryby (pescado) nebo drůbež (pollo) a moučník ovoce (frutas), zmrzlina (helado) nebo pudink (flan). Na stole by měl být chléb (pan), olivový olej (aceite de olive), ocet (vinagre), sůl (sal), pepř (pimiente) a párátka (monda-dientes), požádat můžete o česnekovou majonézu (aioli). Na závěr bývá káva (café).
V lepších restauracích je zvykem, že hosty ke stolu uvádí číšník. Neslušné je přisednout si ke stolu, u kterého již někdo sedí.

menu v obyčejné restauraci (láhev vody, vína, salát, předkrm a hlavní jídlo) = od € 7,5
hlavní jídlo v restauraci = od €  6,0
Mc Donalds a obdobné Fast Food (menu) = od € 4,0
hamburger, cheeseburger= € 2 – 3
minerálka, džus, sprite, tonic (nealko) = € 2,0
víno 2 dcl =  € 1,50 až 5,00
točené pivo = € 2,0
káva espresso = € 1,5
sangria (džbánek na stůl) = € 3 – 5
zmrzlina  = € 2
 

Spropitné

Spropitné (propina) je zvykem dávat pokojské, nosičům za zavazadlo (0,5 €), taxikářům (10 %), případně řidičům autobusů (například při fakultativních výletech) nebo místním průvodcům (10 %). Číšníkům v restauraci (5 – 10 % z účtu dle Vašeho uvážení): po vyúčtování celkové útraty se spropitné ponechává na stole nebo na talířku.
 

Svátky

O státních svátcích mají úřady, banky i obchody zavřeno. Zákonem stanovené svátky s pevným datem: 1. leden Nový rok (Ano Nuevo), 6. leden Tří Králů (Los Reyes Magos), 1. květen Den práce (Día del Trabajo), 25. červenec Svatý Jakub (Santiago, patron země), 15. srpen Nanebevzetí P. Marie (Asunción), 12. říjen tzv. Kolumbův den čili Den objevení Ameriky (Día de la Hispanidad), 1. listopad Všech svatých (Todos los Santos), 6. prosinec Den ústavy (Día de la Constitución), 8. prosinec Neposkvrněné početí P. Marie (Immaculada Concepción), 25. prosinec vánoce (Navidad), 26. prosinec Druhý svátek vánoční (Segunda Fiesta Navidad). Pohyblivé svátky: Zelený čtvrtek (Jueves Santo), Velký pátek (Viernes Santo). Další sváteční dny jsou 19.3. Sv. Josef  (San José), květen/červen Boží tělo (Corpus Christi), 29.6. Petra a Pavla (San Pedro y San Pablo).
 

Telefonování + roaming

Španělsko má roaming pro mobilní telefony sítě Eurotel, Paegas a Vodafone (dříve Oscar).  Pokrytí signálem je na většině míst. Předvolba do ČR  +420, předvolba do Španělska +34.
Telefonní automaty jsou na mince, telefonní karty a některé i na kreditní karty. Pozor! Telefonní karty (tarjeta telefónica, kupují se ve stáncích „tabacos“) nejsou universální, ale liší se podle provozovatele. Čili konkrétní karta funguje v odpovídajícím telefonním automatu. Instrukce jsou psány v angličtině.
Pro jednoduché a bezplatné volání do ČR z většiny zemí světa lze v každé pobočce Čedoku zakoupit mezinárodní telefonní kartu X.
 

Tísňová volání

Jednotné číslo pro přivolání policie, hasičů či lékaře je 112.
Policie:  tel: 091 (státní policie) nebo 092 (městská policie) nebo 062 (dopravní policie) dle MZV je 062 záchranná služba „Samur“
Ambulance: tel: 061 (= záchranka sítě státních zdravotnických zařízení INSALUD)
Pobřežní hlídka tel:  900 202 202
Hasiči (Bomberos) tel:  080
Červený kříž (Cruz Roja) tel: 902 22 22 92
Velvyslanectví ČR v Madridu 0034-913-531880, konzulát 0034-913-531897
Konzulární jednatelství ČR v Barceloně: 0034-932-413236, nepřetržitá služba 0034-619-266039
Pohotovostní služba Čedoku tel: 00420-724-626775
 

Víza, vstupní formality

Platný pas s dobou platnosti přesahující o tři měsíce délku plánovaného pobytu. Pro pobyt kratší než 90 dnů není třeba vízum. Děti do 16 let musí být zapsány v pase jednoho z rodičů nebo mít vlastní pas.
 

Zábava, kultura, sport

Obecně platí: čím větší turistické letovisko, tím širší nabídka zábavy.
Barů je nepřeberná nabídka. Dnes už jenom některé mají živou hudbu, zato v každém hraje naplno televize nebo video. Také reprodukovaná hudba je obvykle až do časných ranních hodin velmi hlasitá. Mezitím si můžete odskočit na diskotéku nebo do nočního klubu. Španělé se baví rádi... Můžete ale samozřejmě vyrazit i do kina. Filmy jsou ale dabovány do španělštiny, nebo jsou v originální verzi se španělskými titulky.
Hotely vyšší kategorie nabízejí vlastní animační programy, kde se střídají různé soutěže, taneční večery, ukázky flamenco nebo jiného folklóru. Programy kromě večerních mohou být i denní (módní přehlídka, cvičení u bazénu a pod.)..
vodní lyžování (finančně nákladnější a jen v některých letoviscích), windsurfing(lze si vypůjčit prkno a zaplatit instruktora), potápění (na konkrétní podmínky je třeba se informovat na místě), čluny (na většině pláží je široká nabídka nejrůznějších typů a velikostí plavidel)
pozemní sporty: golf ( je třeba informovat se v místě), tenis (některé hotely mají vlastní tenisové kurty), turistika (dle konkrétních možností v tom kterém letovisku)
Nákupy: Mezi největší obchodní domy patří řetězec El Corté Inglés. Nepodaří se, že byste si nic nevybrali. Otevírací doba obvykle 9.00 – 20.00, bez polední pauzy.
Svátky (fiesty, karnevaly) se slaví hlučně a bujaře, nechybí ani ohňostroj. Informujte se v recepci vašeho hotelu: místní mají dokonalý přehled o lokálních fiestách svátcích (třeba i na počest svatých, o nichž jste nikdy předtím neslyšeli...). Největším svátkem v Katalánsku je v září La Merced (Panna Marie milosrdenství): před katedrálou Santa Eulalia se tančí tradiční sardana, na náměstí San Jaume se staví „lidské věže“.
 

Zastupitelské úřady

České velvyslanectví v Madridu
Embajada de la República Checa
Avda. Pio XII, 22-24, 28016 Madrid
280 16 Espana
Tel.: 0034 913531880, konzulární oddělení: 0034 913531896-7
Fax: 0034 913531885, konzulární oddělení: 0034 913531898
E-mail: madrid@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/madrid

Konzulární jednatelství Barcelona
Traversera de Gracia 40-42, 5-o, 2-a
08021 Barcelona
Tel.: 0034 932413236, 932004537, mobil: 619266039 (nepřetržitě),
Fax: 0034 932413237
Provozní hodiny úřadu: po - pá 10.00 - 13.00
Konzulární jednatelství je v provozu pouze od 1.7. do 31.8.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride
c/del Pinar 20
28006  Madrid
tel: 0034-91 / 5903 861, 5903 864, 5903 868, 5903 867
fax: 0034-91 / 5903 868
mobil: 0034-609 / 002 803
e-mail: mail@embajadaeslovaquia.es

Velvyslanectví Španělska v České republice
Badeniho 401/4
170 00 Praha 7
tel: 00420 233 097 211, 00420 224 311 122
Provozní hodiny úřadu: po – pá 08:30 – 16:00
 

Zdravotní péče, očkování, hygiena

Ve všech větších městech jsou nemocnice a v menších místech stanice první pomoci (casa de socorro). Je nutné mít uzavřené příslušné zdravotní a úrazové pojištění. Do určité výše může být požadována platba v hotovosti. Pokud se jedná o pojistnou událost, je třeba, abyste si obstarali veškerá potřebná potvrzení a ponechali si i kopie receptů apod., pro umožnění pojistného plnění ze strany pojišťovny po návratu do ČR. Při urgentní události (úraz) lze volat i Cruz Roja (Červený kříž). Bolesti zubů řeší Clinic dental, což jsou privátní zařízení a platí se v hotovosti.
Lékárny (farmacías) jsou označeny zeleným křížem. Léky se platí. Otevírací doba: 9,00 - 13,00 a 16,00-19,30. Kromě toho funguje v každém středisku jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem (Farmacía de Guardia): odkaz na ni je uveden na dveřích každé lékárny.
Očkování se nevyžaduje.
Voda z kohoutku je oficiálně nezávadná, k pití však lze vždy doporučit vodu balenou. Ovoce a zeleninu je třeba omýt pitnou vodou či ještě lépe oloupat, nedávejte si v pouličních stáncích zmrzlinu ani podezřelé maso, vyhněte se ledu do nápojů. Dodržujte civilizační hygienické návyky, počínaje mytím rukou před jídlem.
Se hmyzem byste se neměli v hotelech vyšší kategorie setkat. Přesto v pokoji neponechávejte volně ložené potraviny. Proti případným komárům přibalte účinný repelent.
 

Zvyklosti a obyčeje

Pro celé Středomoří je typická siesta přibližně mezi 13 – 16 hod, kdy bývají některé obchody a především úřady zavřeny.
„Maňana“ znamená „někdy jindy“. Nikam se nespěchá, přijít pozdě není prohřešek, všechno z našeho hlediska „dlouho trvá“. Nerozčilujte se, nepomáhá to.
V práci je velmi důležité zdvořilé chování a bezchybné formální oblečení.
Středomořský způsob stlaní představují dvě prostěradla. Na jednom ležíte, druhým se přikryjete. Polštářky bývají malé a světlo na pokoji slabé.
Veřejné toalety jsou spíše výjimkou. Jsou označeny „Aseos“ nebo „Servicios“, „Damas“ (ženy) nebo „Caballeros“ (muži). Personál restaurací většinou toleruje i použití jejich zařízení kolemjdoucími, ale není to pravidlem. Toaletní papír se hází nikoliv do mísy, ale do koše.
Pokud se půjdete podívat na koridu, nepovzbuzujte býka. Je to urážka matadora, národních tradic i toho býka.
 
Zdroj : Čedok a.s. - www.cedok.cz